Najważniejsze parametry

Opis

Jaki laptop dla ucznia szkoły podstawowej, liceum, technikum kupić?

Laptop do szkoły powinien być w miarę przystępny cenowo oraz w miarę wydajny, także parametr cena/jakość odgrywa tutaj kluczową rolę. Najczęściej laptop z przeznaczeniem do celów edukacyjnych jest wybierany laptop o przekątnej ekranu 15,6 na którym przyjemnie się pracuje. Do wyboru mamy tutaj procesory od AMD oraz INTEL w zależności od rodzaju procesora mają podobną wydajność.

Warto wyróżnić tutaj takie procesory jak procesory Intel Core i3 10 generacji oraz AMD Ryzen 3, które idealnie kompunują się do mojego czynnika cena/jakość. Procesory o takowaniu do 3,5 GHz dają radę. Kolejnymi ważnymi elementami też będzie pamięć RAM oraz dedykowana karta graficzna w przypadku droższych laptopów do szkoły.

Idealne laptopy do

Microsoft 365 Office

Microsoft 365 Office

YouTube

YouTube

Waga oceny
Procesor 70%
Karta graficzna 30%
Wielkość dysku 80%
Rozdzielczość 80%
Pamięć RAM 80%
Waga 20%
Ogólna wydajność 50%
Inne 30%

Co sprawdzić?

Przy wyborze nootebook'a dla ucznia w każdym wieku?

1. Oprogramowanie

Istotną kwestię, jeśli szukamy komputera do nauki jest to, aby nowy komputer posiadał już pełną licencję na Windows 10, w niektórym przypadkach atrakcyjna cena może oznaczać zakup komputera bez OS, a oddzilny zakup oprogramowania Windows jest dużo droższe niż z „pakietem”.

Moim zdaniem, warto rozejrzeń się za licencją Microsoft 365 często są dodawane do nowego sprzętu licencję 3 – 6 a nawet 12 miesięczne lub rabaty. Czasami można znaleźć też kody rabatowe do oprogramowania antywirusowego czy rozszerzonej wersji Skype czy Zoom do wideokonferencji.

2. Procesor

Najbardziej budżetowe laptopy do nauki będą wyposażone w większości przypadków w jedostki 2 rdzeniowe od Intel lub AMD. Zaczynając od najsłabszych Intel Celeron po Intel Pentium , Intel Core i3, i5, i7. Natomiast w przypadku AMD możemy natrafić na starsze procesory A4 , A8 oraz nowe procesory serii Ryzen 3, 5, 7.

Jakiej wydajności możemy się spodziewać? np. Intel Core i3-1005G1 @ 1.20GHz https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i3-1005G1+%40+1.20GHz&id=3560 5200 pkt czy nieco droższy ale nawet 2 razy bardziej wydajny AMD Ryzen 5 4500U https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Ryzen+5+4500U&id=3702 wydajność 11309 pkt. Znajdziemy tutaj też bardziej wydajne jednostki o nawet 6 rdzeniach i 6 wątkach z maksymalną szybkowścią 4.0 Ghz o poborze prądu 15 W.

3. Dysk twardy

Podstawą w laptopie w celach edukacyjnych będzie szybki dysk SSD, który pozwoli na szybkie pobieranie, przenoszenie oraz kopiowania na nośniki zewnętrzne np. dyski lub pendrive danych bardzo szybko. Optymalnym wyborem będzie dysk 512 GB SSD lub połączenie 128 GB SSD oraz 1 TB dysk na dodatkowe dane, które w przypadków celów edukacyjnych pozwoli na archiwizację plików, prezentacji, dokumentów, wykładów.

4. Pamięć RAM

Dobrym wyborem będzie laptop z pamięcią 8 GB RAM, taka ilość pozwoli na pracę na wielu programach i wielu oknach przeglądarki jednocześnie bez spadku wydajności komputera. Jeśli dodatkowo uczeń planuje „większe” prace graficzne warto poszukać laptopa z 12 GB oraz dedykowaną kartę graficzną, która dla celów edukacyjnych będzie wystarczająca wersja MX serii 200 + od GeForce.

Warto też sprawdzić przed zakupem na stronie producenta, czy w laptopie jest możliwość dalszej rozbudowy RAM, często nawet w połowie przypadków jest taka możliwość!

Sprawdź też inne PROPOZYCJE

Najlepsze marki nootebooków

10

nowych rankingów co miesiąc

1200

ofert laptopów z 20 sklepów

20

opinii co miesiąc

Data ostatniej aktualizacji: 15.11.2020