Co najczęściej psuje się w laptopach? TOP 5 elementów

Wstęp

Laptopy w przeciwieństwie do stacjonarnych komputerów narażone są na większe i poważniejsze uszkodzenia ze względu na swoją budowę oraz mobilność, która w tym przypadku może być największą wadą.

Co może być przyczyną uszkodzenia laptopa, która może przyczynić się do wizyty w serwisie komputerowym? W moim zestawieniu przedstawię 5 najczęściej występujących uszkodzeń przenośnych komputerów.

Najczęściej uszkodzone elementy, podczas użytkowania

1. Matryca ekranu

Matryca ekranu

Jednym z najczęściej uszkadzanych elementów jest matryca ekranu, głównie przyczyną uszkodzenia jest mechaniczna ingerencja np. upadek laptopa, przypadkowe zahaczenie lub zarysowanie. Rzadziej jest to uszkodzenie sprzętowe jak utrata zasilania, „bad pixele” , uszkodzenie kabli jednak i takie sytuacje się zdarzają.

Pęknięcie matrycy może powodować całkowity brak obrazu lub problemy z wyświetlaniem jak np. migotanie obrazu, przerywanie czy martwe pola oraz słabe kolory i jasność elementów.

Jeśli posiadamy w miarę nowoczesny model z ostatnich 5 lat, wymiana ekranu zarówno 15,6 jak również 13,1 przekątnej nie będzie problemowe. Koszt takiej wymiany w większości LCD będzie mieścić się do kwoty 400 zł. Natomiast w przypadku starszych laptopów koszt wymiany matrycy może wzrosnąć nawet do 1000 zł.

2. Klawiatura

Klawiatura

Pod postacią klawiatury wiele się kryje, bo to właśnie pod nią siedzi serce naszego laptopa czyli całe osprzęt jak procesor, pamięć ram, dysk twardy czy dedykowana karta graficzna. Samo uszkodzenie klawiatury zdarza się w szczególności bardziej budżetowych laptopach.

Natomiast największe niebezpieczeństwo to zalanie np. napojem często w takim przypadku uszkadzamy większość osprzętu i nie ma przysłowiowo „czego” ratować. Jednak przy odrobinie szczęścia możemy skończyć na uszkodzonej płycie głównej lub wentylatora. W takim przypadku wizyta w serwisie jest obowiązkowa.

3. Mainboard (Płyta główna)

Mainboard RYZEN

Niestety często producenci mają problemy z integracją poszczególnych elementów układu ze sobą, przez co BIOS może szfankować i prowadzić to uszkodzenia płyty głównej.

Jednym z najczęściej spotykanych przypadków jest zakup laptopa w sklepie właśnie z problemem płyty głównej, która może oznaczać problem z funkcją „recovery” od Windows 10, problem z wykryciem karty dedykowanej czy pamięcią RAM w skrajnych przypadkach.

Jednym sensownym rozwiązaniem w takim przypadku to oddanie laptopa na gwarancję do serwisu. Problem może dotyczyć bardzo budżetowych marek, bazujących na NAJTAŃSZYCH częściach.

4. Układ chłodzenia

Układ chłodzenia

Kolejnym z częstych problemów, które mogę przyczynić się do uszkodzenia naszego laptopa jest układ chłodzenia.

Sytuacji może być wiele najczęściej występujące problemy to przegrzanie poszczególnych komponentów, podkręcanie procesora czy używanie starej pasty termoprzewodzącej, która po prostu w czasie traci swoje naturalne właściwości i twardnieje.

Sytuacja przegrzania komputera ma miejsce też w określonych czynnościach jak np. trzymanie laptopa na kolanach, na kocu czy na innych ciepłotwórczych materiałach, które utrudniają poprawną wentylację.

Na szczęście w takiej sytuacji często skończy się na wymianie uszkodzonego wentylatora. Możemy też sami przeczyścić wnętrze laptopa oraz wymienić pastę termoprzewodzącą ale to rozwiązanie, polecam TYLKO ZAAWANSOWANYM UŻYTKOWNIKOM.

5. Dysk twardy

Dysk twardy

Podstawa pamięci naszego laptopa, jest narażona na uszkodzenia poprzez „zużycie” lub niestandardowe używanie np. 24/7h, częsty transport w nieodpowiednich warunkach, zalanie.

Do najczęstszych problemów w zakresie uszkodzenia dysku twardego można zaliczyć:

  • nienaturalne dźwięki, podczas uruchamiania komputera,
  • powolna praca dysku oraz kopiowania plików,
  • problemy z ustawieniami dysku w BIOS-ie,
  • częste zawieszanie się komputera,
  • brak możliwości włączenia systemu Windows/Linux.

Jak dbać o dobrą kondycję swojego laptopa?

Poniżej przedstawiam kilka moich złotych zasad, jeśli chodzi o utrzymanie laptopa w dobrej kondycji unikając awarii.

  1. Nie jedź oraz nie pij przy laptopie,
  2. Transportuj sprzęt tylko w odpowiednio zabezpieczonej torbie,
  3. Dbaj o laptopa, nie rzucaj nim,
  4. Nie używaj laptopa do np. hostowania stron,
  5. Systematycznie serwisuj i reaguj zanim będzie za późno.

Podsumowanie

Jak widać elementów, które są wrażliwe na uszkodzenia w komputerach przenośnych jest sporo, a to tylko część realnych problemów. Warto mieć świadomość powyższych sytuacji.

A Ty z jakimi problemami z swoim laptopem się spotkałeś?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.